Çölə çıxmazdan əvvəl oxuyun!
Bəzi hallarda havada müşahidə edilən səhra tozu sağlamlıq üçün təhlükə yaradır. Mütəxəssislər deyirlər ki, tənəffüs sisteminə təsir edə biləcək bu hissəciklərə qarşı çölə çıxmazdan əvvəl sadə tədbirlər görülməlidir.
Mütəxəssislər tənəffüs yolları xəstələrinin bu cür hallarda özlərini qorumalı olduğunu bildirir.
Tozlu hava yalnız qum dənəciklərindən ibarət deyil. Tədqiqatlar göstərir ki, bu hissəciklər ağciyər toxumasındakı hüceyrələrə zərər verir və iltihabı artırır. Toz ağır metallar, tozcuqlar və mikroorqanizmlər daşıya bilər. Bu toz tənəffüs yolları vasitəsilə ağciyərlərin ən dərin hissələrinə çatır.
Mövcud elmi tədqiqatlar göstərir ki, tozun intensiv təsiri yalnız astma və KOAH kimi mövcud tənəffüs yolları xəstəliklərini artırmaqla yanaşı, hətta sağlam fərdlərdə belə yeni diaqnoz qoyulmuş astmanın inkişafına da yol aça bilər. Hava yollarında bu həssaslıq və iltihab toz buludları dağıldıqdan sonra belə həftələrlə davam edə bilər.
Uşaqlar, yaşlılar, ürək və ağciyər xəstəlikləri olanlar bu dövrdə daha diqqətli olmalıdır.
Belə havalarda bunları edin:
Pəncərələri bağlı saxlayın: Xarici havanın salona daxil olmasını məhdudlaşdırın.
Maska istifadə edin: Çölə çıxmalı olanlar cərrahi maska, tercihen N95 maskasından istifadə etməlidirlər.
Kondisioner parametrlərinizi yoxlayın: Nəqliyyat vasitələrində və qapalı məkanlarda hava dövranı xarici havanı çəkmək üçün deyil, daxili hava dövranı rejiminə qoyulmalıdır.
Açıq hava idman növlərini təxirə salın: Dərin nəfəs alma tələb edən fəaliyyətlər daha çox zərərli hissəciklərin ağciyərlərə çatmasına səbəb olur.
Risk qrupları evdə qalmalıdır: Körpələr, yaşlılar və xroniki xəstəlikləri olanlar mütləq zərurət olmadığı təqdirdə çölə çıxmamalıdırlar.
(Axşam.az)