Misirdə 10 min illik tarixi olan arxeoloji sahə kəşf edildi
Misirin şimalındakı Nil deltasında aparılan qazıntılar zamanı bəşəriyyət tarixi üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən, təxminən 10 min il əvvələ aid yaşayış məskəni aşkar edilib. Bu tapıntı bölgədə kənd təsərrüfatı və məskunlaşma tarixini yenidən yazmağa imkan verir.
Kəşf edilən sahə Misirin klassik fironlar və piramidalar dövründən çox daha əvvələ - Neolit (Yeni Daş) dövrünə aiddir. Misir Turizm və Tarixi Abidələr Nazirliyinin verdiyi məlumata görə, bu yaşayış məskəni Misirdə kənd təsərrüfatının mənşəyini və insanların oturaq həyata keçid mərhələsini öyrənmək üçün əvəzsiz mənbədir.
Qazıntılar zamanı arxeoloqlar o dövrün insanlarının gündəlik həyatını əks etdirən müxtəlif əşyalar aşkar ediblər.
Taxıl anbarları: Bu, həmin dövrdə insanların artıq mütəşəkkil əkinçiliklə məşğul olduğunu və məhsul ehtiyatı topladığını göstərir.
Daş alətlər və dulusçuluq nümunələri: İbtidai məişət əşyaları o dövrün texnoloji inkişaf səviyyəsini nümayiş etdirir.
Heyvan sümükləri: Bu tapıntılar qədim insanların qidalanma vərdişləri və heyvanların əhliləşdirilməsi barədə məlumat verir.
Alimlər bildirir ki, bu kəşf Nil deltasının minilliklər əvvəl necə bir iqlimə və ekosistemə sahib olduğunu anlamağa kömək edəcək. Yaşayış məskəninin bu qədər uzun müddət torpaq altında toxunulmaz qalması arxeoloqlar üçün böyük uğur hesab olunur.