Yazıçı-publisist Təranə Əmirqızının yeni kitabı işıq üzü görüb
Yazıçı-publisist Təranə Cəbiyevanın (Əmirqızı) "Babadağa baxan ellər". "İsmayıll lətifələri", "İsmayıllıhların sorğu-məlumat kitabı (X.Ağayevlə birgə)", "Eldən xəbər al...", "Dərviş yolu" kitablarından sonra sayca altıncı olan "Babadağa baxan ellər-2" kitabı oxucularla yeni ensiklopedik, biblioqrafik, toponemik bir əsərdir.
Ulu bir yurdun içindən çıxan, nəhəng ağacın gövdəsindən keçən, daşh-kəsəkli yəllarla yürüyərək uşaqlığından yaşhlığa doğru gedən, haradan gəldivini unutmayan, ürəyi ilə yaşayıb-yaradan yazardır, Təranə xanım. Təranə xanımın təkcə yaradıcılığında yox, aldığı nəfəsdə də Azərbaycan timsalında İsmayıllı var. yurd istayi, ata-baba əmaməti, ana-nana doğmalığı var. Həmin o yazar ki, doğulduğu ata-baba yurdu, bütöv Azərbaycan onun üçün beşikdən qəbir evinə qədər cümləsi tamamlanmayan, nöqtəsi qoyulmayan İlahi payl bir əsərdir. Onu oxumağı, exutmağı özünə mənəvi bore, müqəddəs bir amal sayır, Təranə xanım.
O, özünü müsəlləh əsgər sayır - əlində qələm, dilində ana-nənələrimizin alqışı, ürəyində Azərbaycan istəyi, əməlində millətinə namusla vidməti olan Vatən asgari!
Əminik ki, Təranə xanımın bu kitabı da oxucuların maraq dairəsində olacaq, har bir oxucunun stolüstü kitabına çevriləcəkdir.